Telewizja internetowa a tradycyjna

5 maja 2018

Telewizja cyfrowa

W internecie siła jak mówią znawcy współczesnych mediów. Jednak tradycyjna telewizja nadal jest dość chętnie oglądana, częściej niż telewizja internetowa. Czy za jakiś czas ta sytuacja się zmieni?

Proporcje jak można się spodziewać będą się zmieniać, ale nie będzie to tak drastyczne jak jeszcze jakiś czas temu uważano. Zamiast korzystać z kablowej czy satelitarnej sieci częściej będziemy chcieli wybierać telewizyjną transmisję. Wynika to przede wszystkim z wygody oraz szybkiego tempa życia. Internet zawsze i wszędzie jest dostępny a z telewizja już tak nie musi być. Jednak to nie jest argument, który przemawia za tym, by całkowicie rezygnować z telewizji. Po prawie stu latach jej istnienia tak szybko nie da się o tym zapominać.

Wspólne oglądanie filmów czy meczów to nadal część naszego życia i kultury. Internet to raczej medium, które ma charakter indywidualny, które raczej buduje relacje społeczne, ale na odległość. Pod pojęciem telewizji internetowej kryje się dostawa programów telewizyjnych i różnych materiałów filmowych przez internet. Zwyczajowo mianem internetowej telewizji będzie nazywać się stacje telewizyjne, które programy prowadza na platformie internetowej. Aktualnie można wyróżnić aż cztery rodzaje telewizji internetowych. Pierwsze to stacje telewizyjne, które funkcjonują w internecie. Działają tez tradycyjne stacje telewizyjne, które będą udostępniać wybrane programy, które wcześniej emitowane były w telewizji. Ostatni rodzaj to tradycyjne stacje, które pozwalają wykupić dostęp do materiałów telewizyjnych przez platformy internetową. Ostatni to tradycyjne stacje, które w sieci publikują oddzielne programy, jakie w telewizji nie będzie można zobaczyć.

Dostęp do telewizji internetowej

Korzystanie z telewizji internetowej nie wymaga posiadania dodatkowego sprzętu. Potrzebne będzie zazwyczaj dobre oprogramowanie, które oczywiście dostępne jest bezpłatnie. Jeśli chodzi i liderów to będzie tutaj do wymieniania serwis YouTube, który codziennie odwiedzany jest przez miliardy ludzi. Pojawił się on w roku 2005 jako serwis, który publikuje i pozwala odtwarzać krótkie filmiki. Obecnie za pośrednictwem serwisu będzie można oglądać już pełnometrażowe filmy albo też prowadzić transmisje. W sieci funkcjonuje również mnóstwo dedykowanych stacji, które tworzą programy na potrzeby online.

Od lat mówi się o tym, że telewizja tradycyjna chyli się ku upadkowi na rzecz internetu, jednak prognozy jak się okazuje się nie sprawdzają. Telewizja na całym świecie ma się nadal bardzo dobrze. Powodem tego mogą być działające niezależnie kanały VOD od gigantów na rynku mediów telewizyjnych. Tym samym internet stal się drugim kanałem dystrybucji programów, a także źródłem dochodów z reklam. Nadal jednak najważniejsze wydarzenia na świecie, kulturalne, społeczne sportowe przyciągają miliony widzów przed telewizory i raczej trudno się spodziewać, by zmieniło się to w kolejnych latach. Dlatego raczej nie powinniśmy się spodziewać, że w kolejnych latach dojdzie do tego, że telewizja tradycyjna będzie umierać a przejmować jej rolę w zdecydowanej większości przejmować będzie telewizja internetowa.