Czy to jest legalne, czyli o telewizji przez Internet

14 kwietnia 2018

Korzystanie z telewizji internetowej

Dziś coraz więcej programów nadawanych przez stacje telewizyjne jest też retransmitowanych nielegalnie w Internecie. Mówiąc o tym procederze przeważnie mamy na myśli mecze na żywo pochodzące z płatnych platform cyfrowych, z podobną tendencją mamy jednak do czynienia również w odniesieniu do filmów oraz seriali.

Nic zatem dziwnego, że coraz więcej osób zadaje sobie pytanie o to, jakie są konsekwencje oglądania telewizji za pośrednictwem Internetu. Właściciele największych stacji telewizyjnych starają się wychodzić naprzeciw potrzebom zgłaszanym przez swoich klientów, nic więc dziwnego, że mamy do czynienia z coraz większą grupą usług umożliwiających nam oglądanie treści online. Nietrudno się jednak domyślić, że niemal nigdy nie mamy w takim przypadku do czynienia z darmowym oglądaniem. Takie pakiety internetowe są płatne i niekiedy ciągle jeszcze mamy do czynienia ze sporymi kwotami.

Bardzo często okazuje się, że musimy wykupić nie jeden, ale nawet kilka abonamentów, a to sprawia, że koszty stają się naprawdę spore. Ciągle brak też serwisów, które pozwalałyby na cieszenie się szerokim wachlarzem stacji telewizyjnych za pośrednictwem Internetu. Nic więc dziwnego, że pojawiła się nisza, a zaraz po ustaleniu, jakie są potrzeby odbiorców, zaczęły ją wypełniać serwisy, które udostępniają kanały TV w Internecie. Wiele z nich robi to za darmo i nawet, jeśli mamy do czynienia z opłatami, możemy liczyć na to, że nie będą one szczególnie wysokie.

Legalna telewizja w internecie

Niestety, tu pojawia się problem. Bez względu na to, czy mamy do czynienia z samymi serwisami, czy też z osobami prywatnymi, musimy liczyć się z tym, że udostępnianie treści odbywa się w większości przypadków nielegalnie. Czy jednak oglądając taki nielegalny przekaz musimy się liczyć z konsekwencjami prawnymi? Uzyskanie odpowiedzi na tak postawione pytanie wcale nie jest proste. Chyba najgłośniejsza jest w tym kontekście sprawa serwisu Telewizjada.net.

Serwis ten zyskał popularność niemal natychmiast po jego utworzeniu, nie było w tym jednak nic dziwnego, skoro pozwalał swoim użytkownikom na oglądanie naprawdę wielu popularnych kanałów, w tym również tych, które należały do grupy premium. Wszystkie transmisje były dostępne za darmo, a choć ich jakość nie powalała, można było określać ją mianem przystępnej. Już od kilku miesięcy jednak serwis nie działa. Nietrudno się domyślić, że zawinił sam sposób dystrybucji kanałów, transmisje były bowiem prowadzone nielegalnie, bez zgody dystrybutorów.

Co ciekawe, zgłoszenia o nadużyciu wcale nie pochodziły od stacji telewizyjnych, których sygnał niezgodnie z prawem trafiał do kolejnych odbiorców. Na krok taki zdecydował się przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Obecnie trwa przygotowanie do postępowania przed sądem. Jego wynik nie jest jeszcze znany, możemy jednak przypuszczać, że Telewizjada.net nie wznowi swojej działalności. Są jednak także serwisy takie, jak VideoStar (ten w formie aplikacji można pobrać również na urządzenia mobilne, którymi dysponujemy), które nie tylko pozwalają na oglądanie kolejnych stacji telewizyjnych, ale działają legalnie.

Czytaj również: Sprawdzanie nieznanego numeru telefonu