Czy telewizja za darmo jest możliwa?

21 maja 2018

Darmowa telewizja online

Statystyczny Polak ogląda telewizje ponad 4 godziny dziennie. W ciągu miesiąca daje to w sumie 5 dób spędzonych przed odbiornikiem. Czy wiemy ile kosztuje oglądanie telewizji i jak można obniżyć koszty z tym związane? Znajdziecie odpowiedź w przygotowanym poradniku.

Koszty związane z telewizja

Nowoczesne technologie sprawiają, że korzystanie z telewizji staje się z roku na rok tańsze. Telewizory z ekranami LCD zużywają mniej prądu. Producenci w specyfikacjach produktów podają dokładne zużycie prądu dla każdego swojego modelu. Wyliczenia są podawane w skali roku przy założeniu, że korzysta się z urządzenia średnio cztery godziny dziennie. Dla telewizorów LCD z przekątną 50 cali roczne zużycie to około 70-100 kWh.

Koszt jednej kilowatogodziny w zależności od dostawcy energii i taryfy to około 50-60 groszy. Jak łatwo policzyć roczny koszt zużycia energii przez telewizor LCD to wydatek około 60 złotych. Miesięcznie więc będzie to jedynie 5 złotych. Zużycie prądu jest znacznie wyższe przy telewizorach plazmowych starszej generacji i odbiornikach klasycznych.

Telewizja naziemna (cyfrowa)

Kanały telewizyjne będzie można odbierać przez telewizję cyfrową, satelitarną oraz kablowa. Do telewizji cyfrowej naziemnej potrzebna jest antena i dekoder. Zestaw kupimy za około 100-150 złotych. Jest to jedyny koszt, który będzie związany z dostępem do telewizji. Do wyboru jednak będzie tylko ograniczona liczba kanałów. Dodatkowo można dokupić talerz do telewizji satelitarnej i wtedy będzie można uzyskać do nich dostęp, jednak głównie będą to kanały w innych językach.

Oferta telewizji internetowejKoszt abonamentu telewizyjnego

Nie wszystkie programy satelitarne są ogólnodostępne. Cześć z nich jest zakodowana i będzie dostępna tylko u dostawców prywatnych po opłaceniu odpowiedniego abonamentu. Zazwyczaj są one grupowane tematycznie. Najtańsze pakiety kosztują około 20-30 złotych miesięcznie. Cena rośnie razem z ilością i rodzajem kanałów. Te najdroższe filmowe mogą kosztować powyżej 100 złotych miesięcznie. Kupując abonament telewizji satelitarnej zazwyczaj dekoder dostanie się za symboliczną złotówkę.

Telewizja kablowa (kablówka)

Trzecie rozwiązanie to telewizja kablowa. System działa tutaj podobnie jak telewizja satelitarna. Trzeba podpisać umowę na skorzystanie z telewizji kablowej i w zamian za opłatę miesięczną odbiera się określoną liczbę kanałów. Tutaj również są do wyboru pakiety grupowane cenowo oraz tematycznie, które można dopasować do własnych oczekiwań. Zazwyczaj trzeba jeszcze dodatkowo ponieść opłatę aktywacyjną.

Oprócz tego każdy użytkownik telewizji musi płacić abonament radiowo – telewizyjny, który wpływa do kasy państwa. Jest to opłata miesięczna 22,7 zł.

Jakie są alternatywy dla telewizji tradycyjnej?

Przede wszystkim będzie to telewizja internetowa a więc liczne obecnie systemy telewizji na życzenie a więc tak zwane serwisy VOD Netflix. W ramach tych serwisów będziemy mogli sami decydować jakie programy oglądamy a opłatę wnosi się za dostęp do określonego materiału, który następnie można oglądać przez kolejne trzy dni.