Czy darmowe telewizje internetowe są legalne?

15 maja 2018

Legalna telewizja online

Oglądanie filmów i seriali w internecie, bezpłatnie, to dla wielu osób bardzo kusząca opcja. Tym bardziej, że ostatnio pojawiło się wiele umożliwiających to stron internetowych. Korzystamy z nich często i chętnie, ale zapewne wielu użytkowników zastanawia się, czy to jest w ogóle legalne. Warto bliżej przyjrzeć się telewizjom internetowym, które udostępniają swój sygnał za darmo. Co to właściwie oznacza, czy korzystając z nich, nie jesteśmy na bakier z prawem?

Telewizja internetowa, czyli co?

Telewizja internetowa ma dwa oblicza. Może to być stacja telewizyjna, która oprócz tradycyjnego sygnału na odbiorniki umożliwia także widzom dostęp do swoich programów za pośrednictwem platform internetowych, takich jak Ipla lub TVN Player. Telewizją internetową może też być kanał stworzony przez osoby, które przygotowują nagrania udostępniane tylko poprzez sieć. Istnieją jednak strony, które nie należą do żadnej telewizji, a przy tym nie tworzą same swoich treści – jak prawo się do nich odnosi?

Czy darmowe telewizje internetowe są w zgodzie z prawem?

O poruszanej w tym artykule sprawie mówi artykuł 23 Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, a także artykuł 116 tej samej ustawy. Prawo jest tu jednoznaczne: korzystanie z takich stron internetowych nie jest legalne, co więcej, podlega arze grzywny, lub nawet ograniczenia i pozbawienia wolności. Nie można dzielić się z innymi transmisją programu internetowego. Gdzie prawo, nie brakuje jednak prób jego obejścia – administratorzy stron twierdzą, że wyrażają zgodę na udostępnianie plików znalezionych w internecie, nie transmitują programy.

Korzystanie z telewizji internetowej

Bardzo często rejestrują też swoją działalność poza granicami Polski, w państwach, gdzie prawo działa inaczej – internet daje ogromne pole do tego typu manipulacji. Podobne sytuacje bardzo często dotyczą stron z torrentami. Warto przytoczyć choćby przypadek właściciela i twórcy serwisu Kickasstorrent, który został oskarżony o nielegalne dystrybuowanie bardzo wielu materiałów objętych prawami autorskimi. Ich wartość wynosiła ponad miliard dolarów! W Polsce także intensywnie walczono z podobnymi telewizjami internetowymi – zablokowane zostały między innymi seansik.tv, zalookaj.to czy ekino.tv. Ich założyciele i administratorzy mogą otrzymać kary nawet trzech lat pozbawienia wolności. Procesy wciąż się toczą, co więcej, co pewien czas są wytaczane nowe. Dlatego warto uważać na podobne, „darmowe” telewizje internetowe.

Co oglądać, czego unikać?

Wniosek jest prosty – zwykle nie ma nic całkiem za darmo. Jeśli stacja udostępnia w internecie swoje własne programy, można je bez obaw, legalnie oglądać. Uważać należy na serwisy, które udostępniają programy innych stacji – oglądanie ich nie jest zgodne z polskim prawem, co nie odstrasza użytkowników. Chęć zaoszczędzenia pieniędzy jest silniejsza, niż obawa przed grzywną. Warto jednak przemyśleć swoje motywy i zastanowić się, czy warto ryzykować dla programów telewizyjnych – być może nie okażą się tak niezbędne, jak wcześniej się wydawało.