Jak korzystać z systemu Smart TV?

16 kwietnia 2018

Inteligentny telewizor

Choć i dziś możemy kupić sobie telewizor pozbawiony funkcji Smart TV, nie sposób nie zgodzić się z tym, że coraz trudniej jest wyobrazić sobie takie właśnie rozwiązanie. Nic w tym jednak dziwnego, skoro coraz rzadziej decydujemy się na zakup nowego odbiornika po to tylko, aby za jego pośrednictwem oglądać telewizję.

Telewizory w najnowszej odsłonie pełnią wszystkie te funkcje, które do niedawna były zarezerwowane dla komputerów. Oczywiście, nadal pojawia się pytanie o to, czy rzeczywiście jest to nam potrzebne, a aplikacja w telewizorze jest właśnie tym rozwiązaniem, które najbardziej nam się przyda. Gdy kupujemy dziś telewizor nadal analizujemy ceny kolejnych ofert. Mamy jednak na uwadze także ich wygląd, ostrość obrazu oraz jakość dźwięku. Okazuje się, że w centrum naszej uwagi znajduje się też obsługa konkretnych standardów, unikatowe funkcje oraz właśnie wspomniany system Smart TV wraz z liczbą aplikacji o darmowym charakterze.

Czym jest Smart TV?

Smart TV doczekał się już wielu definicji, wydaje się jednak, że tak, która opisuje go najdokładniej mówi o systemie operacyjnym przygotowanym dla telewizorów. System taki jest obsługiwany z użyciem pilota telewizyjnego, może być połączony z siecią internetową i pozwala na korzystanie tak z przeglądarki internetowej, jak i z mediów społecznościowych. W tym miejscu wiele osób ma skojarzenie z aplikacjami mobilnymi. Nie jest ono pozbawione sensu, Smart TV podobnie bowiem jak one bazuje na aplikacjach.

Dziś nie ma jeszcze standardu, który obowiązywałby wszystkich producentów telewizorów. Nic więc dziwnego, że zarówno charakter systemu Smart TV, jak i jego rozwój jest uzależniony od tego, jaki charakter ma dana marka. W firmie LG zastosowanie zajmuje oprogramowanie WebOS stworzone jeszcze w roku 2009 oraz palmtopy Palm. Oczywiście, z czasem doszło do udostępnienia kodu systemu, a od roku 2013 do firmy LG należą prawa do korzystania z WebOS i dziś system ten gości już na wielu telewizorach należących do tego koreańskiego giganta.

Telewizor z funkcją smart

Aplikacje

Smart TV to system, którego działanie nie byłoby możliwe bez dedykowanych mu aplikacji. Te mogą być tworzone bezpośrednio przez producenta, choć nie brakuje także odrębnych firm zajmujących się tego typu działalnością. Gdy mamy do czynienia z telewizorami, zaskoczeniem nie powinno być to, że za dominujące można uznać programy multimedialne. Te pozwalają choćby na słuchanie w telewizorze muzyki, a także oglądanie seriali i różnego rodzaju filmów. LG oferuje nam dostęp do takich marek, jak choćby Player.pl, YouTube, HBO GO i Spotify, choć ich liczba jest zdecydowanie większa.

Obecnie można też wykorzystywać telewizory jako narzędzie do grania i to nie tylko w charakterze monitora dla konsoli lub komputera. Wśród wielu aplikacji możemy odkryć także nieskomplikowane gry, które są tworzone jedynie po to, aby umilić nam czas. Z kolei rodzicom powinno spodobać się to, że system Smart TV poleca nam sporą liczbę aplikacji o charakterze edukacyjnym. Trudno jednoznacznie ocenić, czy warto inwestować w Smart TV, jeśli na co dzień nie korzysta się z konkretnych marek. Zawsze jednak jest to oferta, którą warto rozważyć.