Smart TV – więcej, niż dostęp do szerokiego wachlarza kanałów

17 kwietnia 2018

Dostęp do filmów i seriali

Dostęp do internetu można dziś mieć za pośrednictwem mnóstwa różnych urządzeń. Prym wiodą oczywiście nadal komputery, tablety, smartfony i iPhony. Coraz częściej jednak konsumenci decydują się na Smart TV – inteligentne odbiorniki telewizyjne, które pozwalają łączyć się z siecią i umożliwiają dostęp do telewizji internetowych, gier, aplikacji różnego rodzaju. To także wygodny i łatwy dostęp do serwisów VOD na dużym ekranie.

Smart TV a VOD

Serwisy VOD to na przykład bardzo popularny Netflix, udostępniający szeroką wideotekę seriali. Jego działanie opiera się na dostępie do internetu, ale niezbędna jest również specjalna aplikacja – podobnie działają inne serwisy typu VOD. Aby oglądać, trzeba się zalogować. Do tej pory konieczny był komputer, ponieważ zwykłe odbiorniki telewizyjne nie obsługiwały połączenia sieciowego.

Smart TV działa inaczej – można na nim bez problemu korzystać z serwisów VOD. Bardzo podobnie działa obsługa telewizora z systemem operacyjnym Android. Tu także można pobrać aplikację ze sklepu Google Play i cieszyć się dostępem do bogatej wideoteki. Warto jednak pamiętać, że sam Smart TV lub telewizor z Androidem nie wystarczy, żeby korzystać z tych serwisów – konieczne będzie założenie konta i wykupienie abonamentu. Z punktu widzenia technologii Smart TV wystarczy. Istnieją także inne sposoby, by oglądać filmy i seriale za pośrednictwem serwisów VOD.

Android TV Box

Aby łączyć się z Netflixem, Showmaxem czy HBO, nie posiadając Smart TV, można dokupić specjalne urządzenie, Android TV Box. Wystarczy podłączyć je do telewizora za pośrednictwem złącza HDMI, żeby mieć dostęp do systemu Android i wszystkich jego dobrodziejstw. Jak wybrać odpowiedni Box? Podobnie, jak smartfon – z jak największą ilością pamięci RAM, wewnętrznej oraz z szybkim procesorem.

Działanie smart tv

Wszystko to gwarantuje sprawne działanie. Warto też celować w nowe wersje systemu operacyjnego Android. Można w końcu zdecydować się na nieco inne urządzenie, podobne do TV Box, ale działające bez Androida i przypominające w wyglądzie pendrive. Jaki jest koszt podobnych rozwiązań? Od stu złotych, do kilkuset, w zależności od stopnia zaawansowania urządzenia.

Konsola do gier w roli pośrednika

Wreszcie ostatnia propozycja, gdy w grę nie wchodzi Smart TV ani Android TV Box, to podłączenie się do serwisów VOD za pośrednictwem konsoli do gier z własnym systemem operacyjnym. Szczególnie istotny jest dobór konsoli – PlayStation 4 czy Xbox One posiadają systemy umożliwiające instalowanie nie tylko gier, ale także aplikacji, w tym VOD.

Podłączenie komputera do telewizora

Istnieje wreszcie ostatni sposób, jakim jest podłączenie komputera obsługującego serwis VOD do telewizora za pomocą złącza HDMI. To dość proste rozwiązanie, stosowane przez wiele osób. Nie jest trudne – wystarczy odpowiedni kabel, by cieszyć się oglądaniem ulubionych seriali na dużym ekranie telewizora, zamiast małego monitora laptopa. Jest więc w czym wybierać – dziś oglądanie serwisów VOD na telewizorze nie jest wcale opcją dla ludzi bogatych lub zainteresowanych technologią.