Jak bez telewizora legalnie oglądać telewizję?

30 kwietnia 2018

Dostęp do telewizji internetowej

Obecnie już nie trzeba mieć telewizora, by legalnie oglądać telewizje. Wystarczy tylko komputer z szybkim internetem. Abonament telewizyjny, jeśli zapłacimy go z góry za cały rok wyniesie nas 245 złotych i 15 groszy. Dzisiaj nie musimy tej kwoty płacić i można oglądać telewizje całkowicie legalnie.

Wystarczy, że nie będziemy posiadać telewizora i wybrane kanały obejrzymy w internecie, na ekranie komputera czy tabletu. Interesujące nas strumienie wideo wysyła legalnie przynajmniej kilka serwisów.

Dotychczasowe przepisy związane z abonamentem RTV są związane z posiadaniem telewizora i radia. Zgodnie z prawem każdy obywatel musi zarejestrować te urządzenia w ciągu dwóch tygodni od ich kupienia. Abonament, który trafia na finansowanie działania publicznego radia i telewizji należy opłacać od następnego miesiąca. Jeśli nie mamy telewizora czy radia nie płacimy abonamentu.

Oglądaj TVN24 przez internet na twojatv.net >>

Oczywiście nie da się całkowicie wykluczyć, że w ustawie o abonamencie nie pojawi się poprawka o tym, że komputer to jakby telewizor i abonament tez będzie trzeba płacić, jednak na ta chwilę wydaje się to wątpliwe. Dlatego te wskazówki jakie dajemy pozwolą na oglądanie telewizji bez telewizora. Dodajemy jednak, że mówimy tutaj o ekranie komputera, smartfonie tablecie i stacjach telewizyjnych nie zaś o usługach wideo na żądanie w takich serwisach jak Netflix czy Showmax. Nie chodzi tutaj również o nielegalne streamingi w internecie, które cały czas się pojawiają, nie maja jednak koniecznych umów z nadawcami. Takie oferty dość szybko znikają jak np. telewizjada.

Pakiety telewizji internetowej

Propozycje największych nadawców

Trzech największych telewizyjnych wydawców a więc TVN, Polsat oraz TVP ma swoje dobrze znane serwisy VOD. W każdym z nich można będzie również obejrzeć część telewizji na żywo. Najwięcej oferuje tutaj Polsat natomiast najmniej do zaoferowania ma TVP. W przypadku serwisu TVN za stosunkowo niewielką opłatą będzie można istotnie poszerzyć dostępną dla nas ofertę telewizyjna. Player to również możliwość oglądania kilku kanałów sportowych i motoryzacyjnych, gdy zdecydujemy się na wykupienie pakietów Sport oraz Moto, które kosztują odpowiednio niecałe 16 złotych i 10 złotych miesięcznie. Istnieje również aplikacja Player dla systemu Android i OS – zatem telewizję dzięki temu będzie można również oglądać.

Ipla natomiast podkreśla, że daje dostęp aż do 80 kanałów. Wśród nich są zarówno te najbardziej popularne kanały Polsatu jak i tez znane kanały filmowe, sportowe, rozrywkowe. Niestety udostępniane są w ramach specjalnych pakietów, w ten sposób ta oferta nieco przypomina nam np. telewizje kablową. Pakiety kosztują około 10-20 złotych miesięcznie. Dzięki nim będzie można oglądać przez internet telewizję na żywo na kilku – kilkunastu kanałach. Przygotowana jest również specjalna aplikacja mobilna IPLA, która dostępna jest na najbardziej popularne systemy operacyjne do urządzeń mobilnych.

Serwis VOD TVP pozwala oglądać za darmo na żywo TVP Info oraz kanały lokalne TVP. Serwis nie posiada aplikacji dla urządzeń mobilnych, ale dopasowuje się do rozmiarów urządzenia, na którym będzie wyświetlany.