Smart TV to nie tylko VOD – do czego może się jeszcze przydać?

29 kwietnia 2018

Telewizja na urządzeniach mobilnych

Telewizory z systemami Smart TV są coraz bardziej popularne. System operacyjny a także dostęp do sklepu z aplikacjami sprawia, że użytkownicy mają wiele możliwości, o których kilka lat temu mogli jedynie marzyć. Serwisy wideo na żądanie to początek tych różnych opcji.

Określenie Smart TV odnosi się do tych telewizorów, które maja swój system operacyjny z możliwością instalowania dodatkowych aplikacji i łączenia się z internetem za pośrednictwem domowej sieci. Możliwości jakie daje nie kończą się na odbieraniu klasycznej telewizji. To znacznie więcej opcji.

Gry na telewizorze bez konsoli

Niektóre tego typu platformy dają nam między innymi możliwość grania w gry. W dużej mierze to proste produkcje obsługiwane pilotem, ale możliwości na tym nie muszą się kończyć. Niekiedy jest tak, że telewizory takie odtworzą gry z konsol bez dodatkowego sprzętu. W ramach Smart TV będzie można uzyskać dostęp do gier strumieniowych z chmury na ekran telewizora w czasie rzeczywistym. Aby zacząć zabawę nie trzeba mieć dodatkowego sprzętu poza padem.

Newsy i muzyka

Na takich telewizorach dostępne mamy także inne aplikacje i systemy operacyjne, które wyświetlają wiele ciekawych informacji. Można ustawić, że odbiornik automatycznie włączy się o określonej godzinie rano, poda nam informacje ze świata czy poinformuje nas o pogodzie. Może być to również odtwarzacz muzyki dla naszego domu. Może uruchomić się automatycznie radio online albo serwisy streamingowe, które dostarczą nam muzykę.

Odtwarzanie telewizji na smartfonie

Łączność z telefonem komórkowym

Niektóre urządzenia przygotowywane są w taki sposób, że będzie można je również obsługiwać z pomocą smartfona z dedykowaną aplikacją. Dzięki temu nie musimy za każdym razem szukać pilota, by zmieniać kanał. Aplikacje producentów dają możliwość przesyłania na ekran treści, które znajdują się na smartfonie. W ten sposób można wygodnie obejrzeć wspólnie z rodziną zdjęcia z wakacji bez wcześniejszego ich zgrywania na nośnik zewnętrzny.

Smart TV nie tylko w telewizorze

Użytkownicy mogą wykorzystywać platformy Smart TV niezależnie od rozwiązania, które jest dostarczane przez producenta telewizora. Różnego rodzaju przystawki sprawdzą się jako uzupełnienie odbiornika starszej generacji, który daje nam dobra jakość, ale nie ma możliwości instalowania aplikacji. Taką opcję daje nam Google Chromecas czy Apple TV

Google Chromecast to niewielki gadżet, który połączy się z internetem i pozwoli odtwarzać materiały przesłane z aplikacji, które obsługują protokół Google Cast. Drugie rozwiązanie jest dla posiadaczy komputerów Apple. Dzięki specjalnej funkcji będzie można wygodnie przesyłać obraz i dźwięk z innych sprzętów. Pojawia się także dostęp do sklepu App Store i tym samym również do gier.

Na rynku funkcjonuje kilku wiodących producentów takich telewizorów. Na uwagę zasługuje między innymi Samsung ze swoją ofertą w oparciu o system Tizen czy LG, korzystający z platformy webOS. Ciekawe będzie to, że Sony korzysta z Android TV przygotowanej przez Google i łączy się ze sklepem Google Play.