Telewizja w internecie. Ile kosztują usługi VOD?

18 kwietnia 2018

Serwisy VOD

Netflix, Showmax czy Amazon Prime to kilka popularnych serwisów VOD, które pojawiły się nie tak dawno na naszym rynku. Portali, które sprzedają nam wideo na życzenie jest jednak znacznie więcej. Jest także coraz większy popyt na takie treści, ponieważ w Polsce okazuje się, że coraz chętniej decydujemy się na korzystanie z płatnych treści wideo.

"House of Cards", "The Grand Tour" z gwiazdami "Top Geara", "Gra o Tron" czy nowe filmy Patryka Vegi i Wojtka Smarzowskiego – to taka oferta przede wszystkim ma przyciągać użytkowników do serwisów VOD. Tytuły filmowe i seriale, które są najbardziej popularne dostępne są wyłącznie tam. Czy Polacy z takiego układu chcą korzystać? Jak pokazują badania 60% naszych rodaków chciałoby, aby pakiet telewizyjny dawał im dostęp do konkretnych programów nie zaś do całych kanałów. Młode osoby głównie chcą mieć swobodę w doborze treści, zamiast uzależnienia od tego jakie pory emisji narzuca dany kanał. Serwisy, które takie usługi nam udostępniają działają już dość długi czas i całkiem dobrze sobie radzą. Za ich ofertę trzeba niekiedy zapłacić podobnie jak za abonament telewizyjny u cyfrowego operatora.

Polacy coraz częściej sięgają po VOD

W mediach widać, że następują duże zmiany. Telewizor coraz rzadziej zostaje centrum domowej rozrywki, ponieważ użytkownicy przechodzą do internetu – na tej zmianie zarabiają Ci, którzy zaczęli inwestować w te właśnie kanały. Obecnie serwis VOD to już nie tylko portal, który odpłatnie udostępnia filmy zewnętrznych wytwórni, ale coraz częściej sam także tworzy nowe treści, niekiedy z dużym sukcesem w branży. Także nasi rodacy coraz chętniej po takie usługi sięgają. Młode pokolenie nie jest już mocno zainteresowane tradycyjną ofertą telewizji kablowej i przewiduje się, że za 10 lat w ogóle już nie będzie tego zainteresowania. Zwolennicy internetowych wypożyczalni maja także w naszym kraju coraz większy wybór ciekawych propozycji.

Telewizja przez internet

Telewizja w internecie. Ile kosztują usługi VOD?

Jeszcze stosunkowo niedawno w naszym kraju mieliśmy tylko kilku wydawców serwisów VOD, ściśle powiązanych ze spółkami matkami a więc telewizjami. Przede wszystkim te serwisy miały w ofercie programy, które pochodziły ze stacji telewizyjnych. Dziś się to zmienia, ponieważ na naszym rynku pojawiają się zagraniczni gracze, których oferta jest znacznie bardziej urozmaicona. Między innymi będzie to Netflix czy Showmax. W przypadku Showmax należy płacić za dostęp 20 złotych bez grosza za miesiąc. Natomiast Netflix swój najtańszy pakiet proponuje nam w cenie 34 złotych, w tym przypadku dostępna będzie jedynie jakość SD na jednym urządzeniu. Jeśli chodzi o HD na dwa urządzenia trzeba już płacić 43 złote. Klienci, którzy chcą mieć możliwość oglądania czterech różnych pozycji na różnych urządzeniach muszą zapłacić 52 złote za miesiąc.

Dostęp do VOD czy pakiet telewizyjny u operatora?

Młode pokolenie coraz chętniej korzysta z serwisów VOD i przestaje zauważać potrzebę wiązania się z operatorem cyfrowym czy kablowym, jednak wydaje się, że odejście od tradycyjnej telewizji w kolejnych latach będzie mało prawdopodobne. Szczególnie, że nadal miesięczny dostęp do serwisów VOD kosztuje niemal tyle samo co abonamenty telewizyjne. Dlatego dopóki oferta się nie zwiększy w znaczący sposób to trudno oczekiwać, że przejmą one odbiorców telewizyjnych.